Fakta
- 1 stk. 906,95
Ribera del Duero – 3 du skal smage #2
- 1 stk. 906,95
1.067,-
1 stk.
906,95
Spar 160,05
Beskrivelse
Ribera del Duero som vinområde kræver efterhånden ingen introduktion. Hvis du er nået dertil, hvor du ønsker at få smagt noget af det mest velproducerede vin, der kommer fra området, er her et godt bud på en trio, hvor du bliver klædt godt på uden at skulle tømme kontoen.
Naturligvis er Peter Sisseck repræsenteret – her med PSI, som vi betegner som hans største bedrift, da det er imponerende at producere noget der minder om 300.000 flasker i denne kvalitet. Årgang 2022 (93-95 point - Tim Atkin).
Vin nummer to er Hacienda Monasterio 2021. Det var på Monasterio, Peter Sisseck grundlagde sin succes, og selv om han nu har gang i mange andre projekter, og Pingus er blevet en af verdens mest ombejlede vine, banker hans hjerte stadig varmt for Hacienda Monasterio. Kvaliteten er tårnhøj og årgang 2021 har allerede høstet anmeldelser, som kun få andre vine kan prale af.
Til sidst den nyeste årgang fra Bodegas Montecastro (2021). Peter Sissecks gode ven Carlos de la Fuente er en af bagmændene og hans ekspertise skinner igennem i en vin, der uden at komme buldrende omfavner smagsløgene med mørk frugt, mørk chokolade og et touch af vanilje.
Smagekassen indeholder følgende 3 flasker:
- PSI 2022, Dominio de Pingus
- Ribera Del Duero Cosecha ØKO 2021, Hacienda Monasterio
- Ribera del Duero 2021, Bodegas Montecastro
*Der tages forbehold for udsolgte varer og årgange. I sådanne tilfælde vil du blive kontaktet med forslag til alternativ erstatning.