INGREDIENSER:
Kylling
1 Løgismose kylling
1 tsk piment d’Espelette
½ dl olivenolie
Salt og peber
Broccoli
1 broccoli
1 håndfuld mandler
½ dl olivenolie
20 g revet parmesan ost
Pesto chips
1 bæger Løgismose pesto verde
1 baguette
Skyrcreme
1 bæger Øko. Løgismose skyr naturel
1 citron
1 fed hvidløg
Salt og peber
Kylling i fad
CA. 4 PERSONER

Sådan gør du:
Skær kyllingen ud i passende stykker. Læg et stykke bagepapir i et ildfast fad og fordel kyllingestykkerne her i. Pensel med olie og krydder med salt, peber og piment d’espelette. Bages i ovn ved 200 grader varmluft i ca. 25 min. lad den trække 10 min. i slukket ovn med åben låge.
I glasset anbefaler vi:
Broccolien deles i buketter og koges 3 min. i letsaltet kogende vand. Mandlerne sauteres af på en mellemvarm pande til de er gyldne. Kom broccoli i et ildfast fad, drys med mandlerne og olivenolie og sæt dem i ovnen ved 200 i ca. 10 min. Drys derefter med revet parmesan ost. Krydder med salt og peber og giv det 5 min. mere.
Skær baguette i tynde skiver, smør med pesto, og fordel dem på en bageplade og bag dem sprøde i oven ved 200 grader i ca. 10 min. Skyr creme: Riv hvidløget og skal af citronen ned i skyren, smag til med salt og peber.