Kylling i fad
Ingredienser
- Kylling
- 1 stk Løgismose kylling
- 1 tsk piment d’espelette
- ½ dl olivenolie
- Salt og friskkværnet peber
- Broccoli
- 1 stk broccoli
- 1 håndfuld mandler
- ½ dl olivenolie
- 20 g revet parmesan
- Pesto chips
- 1 bæger Løgismose pesto verde
- 1 stk baguette
- Skyrcreme
- 1 bæger Løgismose skyr naturel
- 1 stk citron
- 1 fed hvidløg
- Salt og friskkværnet peber
Sådan gør du
Step 1.
Skær kyllingen ud i passende stykker. Læg et stykke bagepapir i et ildfast fad og fordel kyllingestykkerne her i. Pensel med olie og krydder med salt, peber og piment d’espelette. Bages i ovn ved 200 grader varmluft i ca. 25 min. lad den trække 10 min. i slukket ovn med åben låge.
Step 2.
Broccolien deles i buketter og koges 3 min. i letsaltet kogende vand. Mandlerne sauteres af på en mellemvarm pande til de er gyldne. Kom broccoli i et ildfast fad, drys med mandlerne og olivenolie og sæt dem i ovnen ved 200 i ca. 10 min. Drys derefter med revet parmesan ost. Krydder med salt og peber og giv det 5 min. mere.
Step 3.
Skær baguette i tynde skiver, smør med pesto, og fordel dem på en bageplade og bag dem sprøde i oven ved 200 grader i ca. 10 min. Skyr creme: Riv hvidløget og skal af citronen ned i skyren, smag til med salt og peber.
Andre forslag
Salade chèvre chaud
Gratineret gedeost og honning på ristet brød på en bund af sprøde salater vendt med fransk vinaig...
Lammekam
En halv lammekrone, det er, hvad en lammekam er. Lammekammen serveres med friske og sprøde bitre ...
Salat med mormordressing på rygeost
Less is more – sådan lyder en kliché med godt hold...
Grillet aspargessalat med oliven og rygeostcreme
Denne opskrift er den perfekte forårs- og sommerfo...
Grøn risotto med spinat og ramsløg
Med de spæde grønne blade, der skyder op hist og her, har vores kok taget den italienske darling ...
Poulet au Poivre – en klassiker i fjerdragt
Du kender den fra franske bistroer; generøs peberskorpe, brandyficeret flødesauce og sprøde fritt...
Pasta med kaninragout – Fettuccine al coniglio
Kaninragout spises især på centralitalienske kanter, hvor det lyse kaninkød – og gerne hjerte og ...
Kyllingefond
Man er lidt af et skarn, hvis man ikke udnytter alt den saft og kraft, der sidder i et Løgismose ...