1/4/2025
|
Magasin 1 2025
Grøn risotto med spinat og ramsløg
Med de spæde grønne blade, der skyder op hist og her, har vores kok taget den italienske darling under kærlig forårsbebudende behandling og skabt en grøn risotto.
Ingredienser
- 3 dl risottoris
- ¾ l god hønsebouillon
- 100 g skalotteløg
- 3 spsk Løgismose ekstra jomfruolivenolie
- 100 g spinat
- 1 håndfuld ramsløg
- 1 bundt basilikum
- 1½ dl Løgismose hvidvin no 01
- 75 g kold Løgismose smør
- 50 g Parmigiano Reggiano
- 1 bøtte Løgismose fraiche 9%
- Friske urter til anretning
Sådan gør du
Step 1
Kog hønsebouillon op i en gryde for sig.
Step 2
Varm olivenolie op i en gryde ved middelvarme, og tilsæt risottoris og finthakkede skalotteløg. Steg ris og løg i et par minutter, indtil risene bliver blanke. De må ikke tage farve. Hæld hvidvin ved, og lad fordampe.
Step 3
Hæld den varme hønsebouillon ved, så den dækker risene. Lad væsken fordampe. Tilsæt løbende mere bouillon, og rør jævnligt.
Step 4
Blend imens spinat, ramsløg, basilikum og blade som skvalderkål og bøgeblade fint (erstat mængden af blade du har fundet i naturen med spinat).
Step 5
Vend den grønne puré ned i risene, når de er ved at være færdige. Tilsæt samtidig koldt smør skåret i tern og Parmigiano Reggiano, og rør det hele forsigtigt sammen.
Step 6
Anret risottoen på flade tallerkener, og top med et par skefulde Løgismose fraiche 9% og urter fra naturen.
Andre forslag
Salat med mormordressing på rygeost
Less is more – sådan lyder en kliché med godt hold...
Grillet aspargessalat med oliven og rygeostcreme
Denne opskrift er den perfekte forårs- og sommerfo...
Salade chèvre chaud
Gratineret gedeost og honning på ristet brød på en bund af sprøde salater vendt med fransk vinaig...
Lammekam
En halv lammekrone, det er, hvad en lammekam er. Lammekammen serveres med friske og sprøde bitre ...
Poulet au Poivre – en klassiker i fjerdragt
Du kender den fra franske bistroer; generøs peberskorpe, brandyficeret flødesauce og sprøde fritt...
Pasta med kaninragout – Fettuccine al coniglio
Kaninragout spises især på centralitalienske kanter, hvor det lyse kaninkød – og gerne hjerte og ...
Kyllingefond
Man er lidt af et skarn, hvis man ikke udnytter alt den saft og kraft, der sidder i et Løgismose ...
Thailandsk kokossuppe – Tom Kha Gai
Med klassiske asiatiske ingredienser som limeblade...