13/8/2024
Grillspyd med kødboller og couscoussalat
Grillede kyllingekødboller på spyd og en klassisk couscoussalat er en skøn og nem aftensmad, når I er flere generationer om bordet.
Ingredienser
- Kødboller
- Couscoussalat
- 150 g couscous
- 1 tsk salt
- ½ agurk
- 1 håndfuld tomater - gerne forskellige størrelser og farver
- 1 bdt mynte
- 1 bdt persille
- 1 håndfuld tranebær
- 1 rødløg lille
- 1 godt skævt Løgismose olivenolie
- Saft og skal af 1 citron
- Til servering
- Løgismose Haydari
Sådan gør du
Step 1
Hæld couscous og salt i en skål, og overhæld med 1 liter kogende vand. Lad trække et par minutter til de er møre, dræn vandet fra og køl ned med koldt vand.
Step 2
Halvér agurk og skrab kernerne ud med en teske. Skær i halvtykke skiver.
Step 3
Skær tomater i mindre stykker og hak rødløg fint.
Step 4
Hak persille og mynte.
Step 5
Bland alle ingredienser i en skål, og smag til med salt og citronsaft.
Step 6
Sæt kødboller på grillspyd, og grill dem ved høj varme på grillen i 5-10 minutter, til kødbollerne får fine mærker og smag.
Step 7
Servér med Løgismose Haydari.
Andre forslag
Salat med mormordressing på rygeost
Less is more – sådan lyder en kliché med godt hold...
Grillet aspargessalat med oliven og rygeostcreme
Denne opskrift er den perfekte forårs- og sommerfo...
Salade chèvre chaud
Gratineret gedeost og honning på ristet brød på en bund af sprøde salater vendt med fransk vinaig...
Lammekam
En halv lammekrone, det er, hvad en lammekam er. Lammekammen serveres med friske og sprøde bitre ...
Grøn risotto med spinat og ramsløg
Med de spæde grønne blade, der skyder op hist og her, har vores kok taget den italienske darling ...
Poulet au Poivre – en klassiker i fjerdragt
Du kender den fra franske bistroer; generøs peberskorpe, brandyficeret flødesauce og sprøde fritt...
Pasta med kaninragout – Fettuccine al coniglio
Kaninragout spises især på centralitalienske kanter, hvor det lyse kaninkød – og gerne hjerte og ...
Kyllingefond
Man er lidt af et skarn, hvis man ikke udnytter alt den saft og kraft, der sidder i et Løgismose ...