Det er noget ganske særligt at åbne og nyde vine fra Hospices de Beaune, fordi man sidder med mere end 575 års historie mellem hænderne, og fordi man gerne skulle vide, at en væsentlig del af vinens høje pris går til et godt formål. Et eller andet sted i verden.
Og der er virkelig tale om velgørenhed af dimensioner. Således nåede auktionen i Beaune i 2019 op på en omsætning på næsten 13,1 mio. euro for de 589 fade, der kom til salg, og selvom det er lidt mindre end i 2018 er det alligevel på mange måder et ekstraordinært resultat idet der på grund af lavere høstudbytter var omkring 30% færre fade under hammeren.
Priserne steg i gennemsnit med med 32% for de røde fade og 27% for de hvide og det antages, at de omkostninger, der var forbundet med at producere vinene og føre dem frem til den stemningsfyldte auktion den 3. søndag i november var dækket ind inden halvdelen af fadene havde fået deres hammerslag.
For første gang var Løgismose med og i samarbejde med Jaffelin bød vi, og fik vi, hammerslag på det ene af de 9 fade Monthélie Les Duresses Cuvée Lebelin, som kom under hammeren. Vinen i fadet er nu færdigmodnet og vekslet til 264 ikke helt almindelige flasker samt 12 magnumflasker som vi ikke uden stolthed og helt eksklusivt sætter til salg.
Der er tale om frugt fra 0,85 ha. på Les Duresses, der - selvom det ikke flages - er den måske mest berømte af Premier Cru omkring Monthélie, og da det pænt store jordlod er erhvervet for en sum, som efterkommerne i 7. generation af den første kapellan på Hospice de la Charité Etienne Lebelin skænkede til velgørenhed tilbage i 1704, bliver vinen respektfuldt kaldt Cuvée Lebelin.
Der er hovedsageligt tale om vinstokke plantet i 1950 og de kultiveres af 2 af de ca. 25 vinbønder, som er ansat til at kultivere de 60 ha. som Hospice de Beaune efterhånden disponerer over, og de arbejder under et regime som befinder sig et sted mellem økologi og det lidt løsere franske "lutte raisonée" som tillader, at man griber ned i værktøjskassen med konventionelle bekæmpelsesmidler når naturen driller. Det blev ikke nødvendigt i 2019 hvor man efter en lidt uregelmæssig blomstring havde en ubesværet vækstsæson og til sidst høstede smukke sunde druer med masser af naturligt sukker og også passende mængder frugtsyre.
Druerne er plukket i hånden og lagt i plastikkasser inden turen til Hospices de Beaune’s nye vineri. Her er der sket en sortering på det såkaldte ""table de trie"" forud for vinifikationen som Roland Masse beskriver som "traditionel". Hos Hospice de Beaune vil det sige en blid pneumatisk presning uden at stilkene fjernes fulgt af direkte gæring i en gang brugte 228 liters Bourgogne Fade. Så helt traditionelt er det alligevel ikke!
Vinen er smagt af os og andre interesserede købere forud for den berømte auktion mens den malolaktiske gæring stadig var i fuld sving og efterfølgende har vi fået hammerslag på vinen søndag den 17. november inden vi ilede hjem for at tage imod den nye Beaujolais.
Med ved smagninger forud for auktionen var også den berømte Master of Wine og Bourgogne ekspert Jasper Morris, som gav vinen i fadet følgende ord med på vejen: "Lodged in one year old barrels. An attractive fresh crimson purple colour leads to an elegant ripe raspberry nose. Please note that this cuvee, declared as village, is in fact predominantly made from 1er Cru vineyards. Brilliantly juicy behind, with the thoroughly beneficial fresh acidity at the back."
"The best tasting experience I have had since 40 years tasting Hospices de Beaune wines from barrel".
Bernard Burtschy (Revue du Vin de France, Gault & Millau og Le Figaro) om smagningen af vinene fra fad forud for 2019 auktionen i Beaune.