Fakta
- Vin
- Spiritus & Drikke
- Smagekasser
- Mad
- Gavekurve & Grej
- Events
- Tilbud
Se alle aktuelle magasintilbud
- Inspiration
- Opskrifter
- Butikker
- 1 stk. 1.999,-
Chambolle-Musigny Les Fuées 1. Cru
- 1 stk. 1.999,-
3.395,-
4.526,67 pr. l.
1 stk.
1.999,-
Spar 1.396,-
Beskrivelse
Domaine Perrot-Minot er et af de sikreste kort i hele Bourgogne, og i de senere år har der været tale om rene triumfer lige fra det generiske åbningsnummer af en Bourgogne Gevrey-Chambertin forbi de forskellige Lieu-Dits og Premier Cru op til de 6 Grand Crus fra selve Chambertin skråningen, som Domaine Perrot-Minot nu også begaver vinens verden med.
Sammen med lanceringen af 2017-årgangen fulgte nye labels og en redefinering af porteføljen. Således mistede denne vin fra de bare 0,2 ha. på den seriøse Premier Cru Les Fuées tillægsbenævnelsen Vieilles Vignes, selvom der stadig er tale om de samme efterhånden 67 år gamle vinstokke nær den lille vej, der adskiller Les Fuées fra den verdensberømte Grand Cru Bonnes Mares. Svært i øvrigt at fatte at der er tusindlapper til forskel alt efter om man kigger til højre eller vestre hvis man er så heldig at have prøvet at spadsere op ad vejen mod skoven og den lave mur der blev anlagt for mere end 300 år siden for at forhindre erosion.
2017 blev skæmmet af både frost og en ujævn modning som fik Christophe til at beskære op mod 25% bort for at resten kunne ankomme til fuld modenhed uden stress og sammen med en striks sortering både ude i vinmarken og foran kælderen betød det, at Christophe igen - og i modsætning til de fleste andre - kunne tillade at arbejde med en høj andel af hele drueklaser under gæringen.
Således er denne vin skabt med 20% hele klaser, som indledningsvis gennemgik en såkaldt kold maceration sammen med de afstilkede druer ved 14 grader i rustfrit stål i en uges tid. Herefter blev temperaturen hævet hvorefter den egentlige gæring fik lov til at gå i gang. Vinen fik lov til at sætte sig i nogle døgn inden den blev fyldt på nogle få nye fade fra Francois Fréres og flere brugte fade, som Christophe er begyndt at købe fra Domaine de la Romanée Conti. Vinen er modnet i 14 måneder uden omstikninger og med kun få omrøringer inden aftapningen, der som sædvanlig fandt sted uden klaring eller filtrering.
Bottom Line: Christophe Perrot-Minot er nok engang en af stjernerne i en udfordrende årgang. En af vor tids største Bourgogne eksperter Allen Meadows sammenfatter det smukt, når han skriver: "his 2017's are not the best wines, that he has ever made, but they are at a minimum very good and in a few cases excellent. Moreover, they are not just very good at the top, but the villages level wines are very fine as well."
Vinen er tappet med kvalitetspropper og hver enkelt flaske forsynes til sidst med en "logstrip", der gør det muligt at indhente oplysninger om hver enkelt flaskes videre færd på internettet. Se mere her: prooftag
Producent
Dette domaine kom til verden da Marie-France Merme i 1963 giftede sig med Henri Perrot-Minot. Henri arbejde i begyndelsen sammen med sin svigerfar om driften, og da svigerfaderen døde besluttede han at bygge videre på de traditioner funderet på kvalitet og innovation, som allerede regerede på stedet, men nu under navnet Henri Perrot-Minot.
Det er imidlertid først efter 1993 da familiens søn Christophe Perrot-Minot vendte hjem til gården efter 7 års læretid som vinmægler, at tingene for alvor tog fart.
Christophe begyndte at udvide portofølgen først med druer fra små lejede parceller i Chambertin og siden med en række fine parceller i Côtes de Nuits. Siden lykkedes det for Christophe Perrot-Minot at erhverve Domaine Pernin Rossin i Vosne-Romanée, da dette blev sat til salg.
Domænet ejer i dag således hele 18 ha. rundt omkring i Gevrey-Chambertin, Morey-Saint-Denis, Chambolly-Musigny, Vosne-Romanée og Nuits-Saint-Georges og producerer hvert år mindst 25 forskellige vine.
For Christophe er vinstokkenes alder blevet det helt centrale omdrejningspunkt, og tilplantninger med nye vinstokke er næsten ikke eksisterende. Derfor lanceres de allerfleste vine som Vieilles Vignes eller Vieilles Vignes - Cuvée Ultra såfremt vinstokkene er særligt gamle.
Oprindelse
Region
Bourgogne ligger centralt i det østlige Frankrig med hjertet koncentreret mellem byerne Dijon og Lyon. Overordnet set deles det fra nord til syd ind i: Chablis, Cote d'Or med Cote de Nuits og Cote de Beaune, Cote Chalonnaise, Maconnais og Beaujolais. Området har fastlandsklima og de korte somre kan gøre druemodning udfordrende. Jordbundsforhold er af særlig stor betydning her og små udsving kan give anledning til enorme prisforskelle i den færdige vin. De to hoveddruer er Chardonnay og Pinot Noir, og mange de bedre vine fra Bourgogne kan udvikle sig adskillige år i flasken. I Maconnais dyrkes den grønne drue Aligoté endvidere, mens Beaujolais stort set kun fokuserer på den blå drue Gamay.
Distrikt
Chambolle-Musigny er en lille kommune appellation på Cote de Nuits i den nordlige del af Cote d'Or på ca 150 ha. Navnet er en kombination af bynavnet Chambolle og marknavnet Musigny, der referer til en af kommunens bedste marker. Appellationen ligger mellem Morey-St-Denis og Vougeot og indenfor kommunegrænsen findes 2 Grand Cru marker og 24 Premier Cru marker, alle placeret midt på Cote d'Or skråningen. Pinot Noir er stort set eneste dyrkede druesort med en enkelt undtagelse i form af Chardonnay plantet i begrænset omfang i Le Musigny marken. Vinene er kendt for at være blandt de fineste af de røde Bourgogne vine og sidestilles kvalitetsmæssigt ofte med Vosne-Romanee og Gevrey-Chambertin omend udtrykket sædvanligvis er mere elegant og parfumeret end de to andre.Næringsdeklaration
Indeholder sulfitter