Toro er kendt for at give os bombastiske ekstraktrige vine med 15% alkohol eller mere, der tit er mere dramatiske end charmerende. Ikke desto mindre har de gang på gang har imponeret Robert Parkers spanske garde og nok så vigtigt Carlos González og det øvrige hold bag den toneangivende Guía Peñín de los Vinos de España.
Sådan er det ikke helt med vinene fra Bodegas Iturria, hvor det helt tydeligt fornemmes, at den franske vinmager Xavier Iturria leder efter finessen og delikatessen angiveligt inspireret af årene sammen med hans spanske læremester Mariano Garcia Fernandez, der var vinmager på selveste Vega Sicilia i mere end 20 år.
Denne vin er resultatet af Xavier Iturria’s eget projekt, som kommer til verden i et hjørne på Bodegas San Román. Der er tale om frugten fra 5 ha. med egne vinmarker med u podede 25-75 år gamle Tinta de Toro stokke (Tempranillo) og yderligere 4 lejede ha. med Grenache og mere Tempranillo.
Der høstes ved fuld modenhed, men uden indslag af overmodne druer, og alle stilke fjernes forud for gæringen, der går i gang udelukkende med hjælp fra den naturligt forekommende gær på drueskallerne. Selve gæringen forløber med fodtramp i starten (pigeage) og senere forsigtige omrøringer, men helt uden de (voldsomme) overpumpninger, som ellers er reglen hos flertallet af producenterne i Toro. Vinen er modnet 14 måneder på franske fade og derpå tappet på flaske efter en let filtrering.
Resultatet taler for sig selv. Dette er ganske enkelt en meget vellykket vin, som åbner sig smukt i glasset og leverer en dejlig mørk og saftig frugt med velintegrerede krydrede aromaer fra de franske fade, og trods næsten 15% i alkohol opleves nærmest mild og slet ikke anmassende. I stedet bare masser af røde bær, fin friskhed og markant mineralitet.
En flot tæmmet Toro, som vil blive gode venner med næsten alle veltilberedte serveringer med lam, okse og svin, og så klarer den naturligvis også de spanske blodpølser og alle skinkerne.