Domaine Tinel-Blondelet ligger et stenkast fra Loire floden lige udenfor den lille by Pouilly-sur-Loire få hundrede meter fra den gamle stål bro der forbinder distrikterne Pouilly-Fumé og Sancerre. Familien begyndte at dyrke druer tilbage i midten af 1600-tallet, og de er således en af de franske familier, der i flest generationer uafbrudt har haft vin avl som levevej.
I de første 300 år var druerne bare en af mange afgrøder, men efter den anden verdenskrig valgte den 11. generation i familien, Camille og Ferdinand Blondelet, at satse stort. De gik i banken og lånte penge. Nye bygninger blev opført ved siden af familiens gamle bolig på Rue René Couard og i det gamle kælderlokale indrettede man en udskænkning hvor de lokale og hvem der ellers kom forbi kunne stoppe op og få smag for sagerne. Det var en nyskabelse i 1950'erne og da vinene allerede dengang var gode og Camille og Ferdinand var et charmerende værtspar fik Domaine Tinel-Blondelet tidligt succes.
Annick Tinel-Blondelet fulgte i sine forældres fodspor i 1983 efter at hun havde afsluttet sine studier i vin avl og ønologi i Beaune, og med mere end 30 årgange på samvittigheden har hun fundet ind til en helt særlig delikat balance, som beundres af mange herunder også de franske og internationale kritikere, som år efter år vurderer vinene højt.
Annick har erkendt at 100% økologi ikke er en seriøs mulighed så tæt på Loire floden. I stedet er Domaine Tinel-Blondelet
i 2014 blevet certificeret efter det franske landbrugsministeriums HVE-standart (Haute Valeur Environnementale), der fastsætter rammer for sprøjtning og gødning for at beskytte og udvikle biodiversiteten.
Domaine Tinel-Blondelet disponerer i dag over 15 ha. i Pouilly Fumé, Sancerre og Pouilly sur Loire fordelt på 21 forskellige parceller og producerer ca. 90.000 flasker fordelt på 7 forskellige vine.