La Riotte er en af de mindre 1. cru marker lige udenfor Morey-St.-Denis placeret mellem de mere kendte marker Millandes og Blanchards. Vinen er en Vieilles Vignes, og det betyder i dette tilfælde vinstokke, som er 65 år i gennemsnit.
Vinen åbner med tydelige aromaer med aromaer af ristet mandel og pistacie fra de 14 måneder på fad (40 % nye), men snart tager frugten over og leverer vedvarende friske associationer til modne blommer og saftige kirsebær. I munden overtager fadet igen styringen og frugten blandes med chokolade og lakrids. En meget cremet og fyldig ja næsten intens Bourgogne.
Serveres ved 14 til 16 grader.
Christophe Perrot-Minot fortæller at høstudbyttet i 2006 vare nede på blot 25-30 hl pr. ha allerede da druerne ankom til de to sorteringsborde hvor afstilkningen af klaserne og den endelige sortering reducerede kvantiteterne yderligere. Resultatet er, at kvantiteten i de fleste af Perrot-Minot's vine er reduceret med mellem 30 og 50 %, i et forsøg på at efterstræbe den frugt og koncentration, som de senere år er blevet dette hus adelsmærke.
Dette domaine kommer til verden da Marie-France Merme i 1963 gifter sig med Henri Perrot-Minot. Henri arbejder i begyndelsen sammen med sin svigerfar om driften, og da svigerfaderen dør beslutter han at bygge videre på de traditioner funderet på kvalitet og innovation, som allerede herskede på stedet, men nu under navnet Henri Perrot-Minot. Det er imidlertid først efter 1993 da deres søn Christophe Perrot-Minot vender hjem til gården efter 7 års læretid som vinmægler, at tingene for alvor tager fart. Christophe begynder at udvide portofølgen først med druer fra små lejede parceller i Chambertin og siden med række fine parceller i Côtes de Nuits da det lykkedes Christophe Perrot-Minot at erhverve Domaine Pernin Rossin i Vosne-Romanée, da dette blev sat til salg.
Domænet ejer i dag således hele 18 ha. rundt omkring i Gevrey-Chambertin, Morey-Saint-Denis, Chambolly-Musigny, Vosne-Romanée og Nuits-Saint-Georges resulterende i hele 25 forskellige vine plus det løse.
Christophe Perrot-Minot stoppede med at bruge kunstgødning og herbicider i 1998, og arbejder i dag i respekt for naturen, Planterne hvoraf mange er over 100 år gamle beskæres så de højest yder 6 - 7 klaser pr. pante og derudover tyndes der kraftigt ud vi bladvæksten for at sikre optimal modenhed i druerne.
Efter høsten afstilkes og sorteres druerne hvorefter der udføres en kold maceration ved 14 grader i ca. en uge inden temperaturen løftes og den egentlige gæring sætter ind. Efter gæringen får vinen lov til at sætte sig inden den hældes på Allier fade, som alle er købt hos Remond i Ladoix-Serrigny.
Villagevinene modner 10 - 12 måneder i 25 % ny eg, mens resten er lige dele 1 og 2 år gamle fade.
Premier Cru modner 12 - 14 måneder i 40 % ny eg, mens resten er lige dele 1 og 2 år gamle fade.
Grand Cru modner 14 -18 måneder i 50 % ny eg, mens resten er lige dele 1 og 2 år gamle fade.
Kort før aftapningen uden filtrering sker der en omrøring i fadene, således at vinen så at sige "fedtes ind" i sit eget bundfald. Vinene tappes med kvalitetspropper og hver enkelt flaske forsynes til sidst med en "logstrip", der gør det muligt at indhente oplysninger om hver enkelt flaskes videre færd på internettet. (http://www.prooftag.com/)