På Domaine Drouhin-Laroze rækker de også ud efter bæredygtigheden og selvom de ikke skilter med det har anvendelsen af tvivlsomme bekæmpelsesmidler rundt omkring på familiens 12 ha. længe ikke været en del af agendaen. Ligeledes har den mængde af svovl der er blevet anvendt for at beskytte vinene mod bakterier og gærstammer også været for nedadgående, og det var derfor nærmest naturligt, da Nicolas Drouhin i 2017 besluttede, at tiden nu var inde til at tage springet fuldt ud og producere en særlig cuvée helt uden tilsat svovl, eller som skrevet står "Sans Soufre".
Vinen blev for at sige på jysk vellykket og derfor fortsatte eksperimentet i 2018 og nu også i 2019 på frugt, som Nicolas har "stjålet" fra den generiske Gevrey-Chambertin "Dix Climats". Nærmere bestemt fra det fine Lieu-Dits Croix des Champs, som er vinificeret uden fremmede gærstammer i en separat tank og derpå fyldt på brugte fade fra Allier og Nivemais. Og da vinen i fadene var tidligt charmerende besluttede Nicolas at sammenstikke fadene allerede i forsommeren, hvorefter vinen er tappet i efteråret 2020 uden klaring, filtrering eller tilsætning af svovl.
Vi modtog tidligt de første glade bulletiner om 2019-årgange fra Caroline Drouhin nede på Domaine Drouhin-Laroze. Hun berettede om en vidunderlig høst under høj september og om nærmest fejlfri druer med et historisk højt sukkerindhold, som helt uden drama var blevet forvandlet nogle meget lovende vine. Og nu havde hun så været i kælderen sammen med Philippe og Nicolas for at smage alle vinene, således at vi kunne få den første rapport om, hvad vi havde i vente fra Domaine Drouhin-Laroze.
Om denne Sans Soufre 2019 noterede Caroline i maj 2020:
“We begin with a captivating nose of caramel, leading us to its beautifully present maturity. Next comes the roundness and the richness of a perfectly enveloped palate, also a sign of great smoothness. This sulfur free cuvée is also enticing with its fruity characteristics.”
Siden er familien blevet stadig mere begejstrede for deres 2019 kollektion, og Nicolas Mestre var da også i fint humør, da Allen Meadows var forbi for at smage vinene i januar 2021. Her opsummerede han årgangen således: "Mængderne var mere beskedne end 2018, men kvaliteten måske er endnu bedre. Vi plukkede druerne fra den 16. til den 22. september, og frugten var stort set fejlfri så vi pillede ikke meget fra ved sorteringen Jeg brugte som udgangspunkt omkring 25 til 30% hele drueklaser i de fleste vinene under vinifikationerne, men det svingede noget. En enkelt vin er gæret helt uden hele klaser, nogle få fik 50% og Très Girard er vinificeret med 100% hele klaser. Ellers er der ikke meget at rapportere, da vi ikke havde problemer og da vinene ser ud til at blive bedre for hver måned, er jeg sikker på de vil udvikle sig smukt.”
40% NEW OAK BARRELS / 50% WHOLE HARVEST / MALOLACTIC FINISHED AT THE END OF FEBRUARY 2020
Dette er en vin fremstillet med såkaldt lav intervention, og helt uden anvendelse af svovl, hvorved den bliver en del af naturvins familien. Hos Løgismose taler vi ligesom mange andre om, hvor "Funky" oplevelsen er. Det er et udtryk for, hvor vidt vinene smagsmæssigt adskiller sig fra konventionelt producerede vine, og for at forventningsafstemme og gøre det lidt nemmere at navigere i dette spændende univers har vi valgt at graduere dette grafisk:

Forvent diskrete naturvins-karakteristika