Michel Chapoutier købte Domaine Bila-Haut og dets omkring 60 ha. med veleksponerede parceller i 1999 og efter noget, der lignede 6 års tænkepause, blev vi begavet med en buket af Roussillon vine, der dækkede hele spektret fra den super saftige umiddelbarhed til imponerende næsten alvorstung intensitet. Det var vine som både udfordrede, overraskede og begejstrede de internationale anmeldere, da de fik lov til at smage dem, og nu 15 år senere er flere af dem blevet referencepunkter i deres respektive kategorier.
Således er denne charmerende basis pleaser blevet anmeldt af Robert Parkers forskellige folk i Roussillon i samtlige årgange lige siden præmieren og hele 10 gange er det blevet til 90-point eller mere. Der er tale om frugt fra forskellige parceller på skråningerne i den øvre del af Agly-dalen mellem landsbyerne Latour de France og Lesquerde. Nogenlunde lige dele Grenache og Syrah som bliver toppet op til 100 af op til 20% Carignan og/eller Mourvèdre alt efter årgangens beskaffenhed.
Høsten er manuel med en soignering både uden på skråningerne og nede på vingården i landsbyen Latour de France, hvor alle stilke fjernes, inden druerne knuses og forvandles til vin i store betontanke. Michel Chapoutier og hans team går her efter den umiddelbare frugt og allerede i februar efter høsten er vinen så fornøjelig, at de begynder at diskutere, hvornår vinen kan tappes på flaske, så den kan komme ud og indlede sin charmeoffensiv.
En dejlig krydret rødvin med et fint bundtræk af brombær, mørke kirsebær, en solid omgang af det, de oppe i Côtes du Rhône kalder Garrigue og dertil en nærmest salt mineralitet, som betyder, at vi aldrig kommer i nærheden af marmeladefælden.
Virkelig en dejlig ven at tage med ud i det salte køkken både i vintermånederne, hvor der gerne må være lidt krydderi i vinen, og i grill-sæsonen, hvor den veloplagt vil komplimentere det meste - især hvis man sørger for at serveringstemperaturen forbliver forfriskende.