Contratto Spritz Kit
Spritz er et italiensk fænomen, der har bredt sig langt ud over landets grænser. I Løgismose har vi vores helt egen foretrukne opskrift med Contratto Aperitif lavet på en af de ældste opskrifter på den Vermouth, der bruges til den populære drink.
Aperitif udmærker sig ved ikke at være tilsat kunstige farveeller smagsstoffer og ved at have en perfekt balance mellem det søde og krydrede samt den lille snert af bitter friskhed, som giver den færdige drink en vedvarende eftersmag. I opskriften indgår blandt andet appelsin, rabarber, mynte, ingefær og salvie, som er så sirligt sammensat, at ingen smagsgivere får lov at dominere.
I den klassiske opskrift på Spritz indgår danskvand, men vi synes, den er bedre, når der udelukkende bruges spumante som blandingspartner. Ønsker man en mere lavalkoholisk version kan halvdelen af spumanten selvfølgelig erstattes med boblende kildevand.
CONTRATTO SPRITZ - SÅDAN GØR DU:
Hæld 3-4 isterninger og en appelsinskive i et vinglas
Tilsæt 1/4 del Contratto Aperitif
Top op med 3/4 dele Spumante
Rør evt. let rundt med en ske en gang eller to, så vin
og Aperitif blandes. Servér straks
Contratto Spritz Kit
1 fl. Contratto, Aperitif, 13,5% 100 cl.
2 fl. Bosco Viticoltori, Vino Spumanti Brut Bosco dei Cirmioli