Clos de Vougeot er med sine 50,6 ha. den største af Grand Cru vinene på Côte de Nuits, og på én gang en fascinerende og frustrerende størrelse. Fascinerende på grund af de historiske vingesus og frustrerende på grund af, at den berømte vinmark nu er splittet op blandt mere end 80 forskellige ejere som enten selv producerer deres bud på en Clos de Vougeot eller sælger druerne videre til négociant ’erne som så byder ind med endnu flere versioner af vinen.
Clos de Vougeot er samtidig den eneste af Grand Cru’erne (bortset fra et lille stykke af Mazoyères-Chambertin) der strækker sig helt ned til hovedvejen D974 mellem Dijon og Beaune og de fleste er enige om, at hvis det ikke havde været for muren som munkene opførte i 1300-tallet så var den nederste flade del af vinmarken blevet taget ud af ligningen.
Arnaud Mortet har 0,31 ha. med ca. 60 gamle vinstokke midt på skråningen lige nedenfor det (berømte) parcel som tilhører Château de la Tour. Der er plantet til en tæthed på 10.000 vinstokke pr. ha., hvilket i de mest gavmilde år giver det Arnaud Mortet op mod 1.500 flasker af denne vin. Andre gange er der kun netop frugt nok til at fylde 3 fade!
Det lille parcel passes efter økologiske principper og druerne høstes naturligvis manuelt. Alle stilke fjernes, og der sker en sortering af den sparsomme høst inden gæringen, der foregår uden fremmede gærstammer og med kun få overpumpninger og meget moderat pigeages. Fadlagringen er varer 18 måneder og i modsætning til tidligere er der ikke længere tale om 100% nye fade, idet Arnaud har måtte sande, at den delikate Pinot Noir frugt nemt kommer lidt for langt i baggrunden. Således har en og to gange brugte fade været en del af recepten siden 2007 og her i 2013 andrager de 20%.
En meget opløftende ambassadør for den vanskelige 2013 årgang, hvor Arnaud Mortet’s team i den grad var på manuelt arbejde fordi det lange perioder var for vådt for maskinparken og hvor høsten på Clos de Vougeot blev gennemført i kulde og regn de første dage i oktober. 100% afstilkning, minutiøs sortering af druerne og chaptalisering op til 1,2% alkohol ledte imidlertid frem til nogle vine med en fin balance mellem fylde og friskhed og først og fremmest nogle vine som kunne tåle den trods alt intense fadbehandling.
Det er en vin som i efteråret 2018 endnu er på vej, og nydes den nu er en rystetur i karaffel en god ide, hvis man ikke har tid til at opleve hvorledes vinen langsomt samler sig i glasset og efter en times tid eller mere finder ind til den alliance mellem mørk frugt, sødme og charme som er Arnaud Mortet’s signatur. Stilmæssigt ikke ulig 2008, bare lidt mere frugtorienteret. Givet en af de mest seriøse vine fra Clos de Vougeot i 2013!