Jeg giver tilladelse til, at Løgismose må kontakte mig via e-mail, sms, sociale medier (f.eks. Facebook) og kommunikationsapps (f.eks. Messenger) med tips, tilbud, konkurrencer, kampagner og events, omhandlende produktsortimentet på løgismose.dk, Løgismose i Netto og Løgismose fysiske butikker. Ligeledes giver jeg tilladelse til, at Løgismose må gemme og bruge oplysninger om mig og dele dem internt til at målrette markedsføring til mig. Det gælder mine kontaktoplysninger, alder, købs- og søgeadfærd, interesser og andre oplysninger fra f.eks. hjemmesider og cookies.
Hvis jeg fortryder
Jeg kan altid tilbagekalde mit samtykke på Min Side eller gdpr@lmfood.dk. Hvis jeg tilbagekalder mit samtykke, afmelder jeg samtidig mit medlemskab af Klub Løgismose Vin & Mad, og jeg vil fremover ikke længere modtage information om diverse tilbud, medlemspriser, rabatter og lignende eller have adgang til mine tidligere ordrer.
{{loginError}}
Bliv medlem af Klub Løgismose Vin & Mad
Fri fragt til pakkeshop ved køb af vin eller spiritus
Klub Løgismose-magasinet tilsendt – elektronisk og som tryksag
Særlige medlemspriser på vin, spiritus, delikatesser og grej i magasinet
Invitation, rabatter og meget mere
Betaling som gæst
Fortsæt til betaling. Vælg denne hvis du gerne vil:
Handle uden at logge ind
Du kan oprette dig som bruger i næste trin og få en konto
Vinous by Antonio Galloni91Vinous by Antonio Galloni
Antonio Galloni - Marts 2021
Falstaff Magazin94Falstaff Magazin
Peter Moser - Februar 2021
Decanter Magazine92Decanter Magazine
Jane Anson - November 2020
Robert Parker - The Wine Advocate90Robert Parker - The Wine Advocate
Lisa Perrotti-Brown - Marts 2021
Jeff Leve på The Wine Cellar Insider93Jeff Leve på The Wine Cellar Insider
Marts 2021
Beskrivelse
Producent
Oprindelse
Beskrivelse
Château Du Tertre
Læs mere
Årgang
2018
Land
Frankrig
Region
Bordeaux
Distrikt
Margaux
Producent
Château du Tertre
Vinmager
Frédéric Ardouin
Druer
Cabernet Sauvignon (40 %)
Merlot (30 %)
Cabernet Franc (16 %)
Petit Verdot (14 %)
Nettoindhold
0,75
l
Lukkeanordning
Naturkork
Produktionsform
Konventionel
Alkoholprocent
14,5 %
Restsukker
1,5 g/l
Fadlagret
Ja
Lagring
16 måneder på fad. 45% nye.
Forventet holdbarhed
12-15 år fra høståret.
Varenr.:
214434
Producent
Du Tertre refererer til en bakketop og Chateau du Tertre ligger da også på et lille grusbjerg, der peaker i svimlende 22 meters højde i den allersydligste del af Margaux. Mod nord er der udsigt til Cantenac Brown og mod øst er naboerne blandt de mere kendte slotte D'Angeludet og Giscours.
Efter Jelgersma familien er kommet til er opmærksomheden mod arbejdet i vinmarken blevet forstærket hvor udbyttet pr. ha. nu reduceres via den såkaldt grønne høst og i kælderen er den lokale stjerneønolog Jacques Boissenot blevet tilknyttet som konsulent i et forsøg på at optimere processerne og løfte kvaliteten.
Chateau du Tertre havnede i 5. cru i 1855 klassifikationen, men hele vejen op gennem forrige århundrede har det været almindeligt kendt at slottet underpræsterede og at en lang række andre Medoc slotte udenfor klassifikationen producerede vine, der både var bedre og billigere.
I 1961 blev slottet købt af Gasqueton familien, som investerede betydelige summer i forsøg på at løfte kvaliteten, men det er først efter at slottet blev solgt til Eric og Louise Albada Jelgersma fra Chateau Giscours i 1995 at vinene for alvor igen er begyndt at brænde igennem.
Læs mere
Oprindelse
Region
Bordeaux (opkaldt efter byen med samme navn) ligger i den sydvestlige del af Frankrig og breder sig indlands fra Atlanterhavets kyst lang floderne Gironde, Garonne og Dordogne hvor omkring mange af de bedste marker er placeret. Indflydelsen fra havet er stor, og Bordeaux er præget af en del nedbør. Det enorme område er på mange måder varieret, ikke mindst når det handler om vinstile. Mest kendt er Bordeaux for de tørre rødvine på Cabernet Sauvignon og Merlot og de ædelsøde vine på Semillon og Sauvignon Blanc. De bedste vine fra Bordeaux, både røde, tørre hvide og søde hvide er kendetegnet ved at have lang holdbarhed i flasken. Området er præget af lang historie og stor international anerkendelse.
Distrikt
Margaux ligger på Medochalvøen på venstre bred af Gironde floden som den sydligste af de 6 appellationer i Haut-Medoc. Appellationen er ca 1350 hektar og er generelt den luneste på venstrebredden. Nærheden til floden giver sig til udslag i højt grusindhold i jordbunden og dermed optimale betingelser for modning af Cabernet Sauvignon. Appellationen inkluderer kun rødvine og de tilladte druesorter er Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot, Malbec og Carmenere. Vinene er kendt for at være parfumerede og mere frugtige og umiddelbart charmerende end de andre vigtige appellationer på venstrebredden som St. Estephe og Pauillac . Fadlagring bruges i udstrakt grad. 21 slotte i Margaux blev klassificeret i 1855 her iblandt Premier Grand Cru Classé Ch. Margaux og fem Deuxieme Cru Classé slotte, hvilket gør Margaux til den kommune med flest slotte klassificerede i 1855.