Château Cantemerle har lige siden Groupe SMABTP (Les Mutuelles d'Assurance du Bâtiment et des Travaux Public) købte slottet for 25 millioner franc i 1981 og iværksatte et imponerende revitaliserins- og ekspansionsprogram befundet sig på en stædigt opadgående kurve, og i det nye millennium har slottet under Philippe Dambrine og Pascal Berteaus kyndige ledelse gang på gang produceret dejlige vine med et for medlemmerne af 1855-klassifikationen bemærkelsesværdigt forhold mellem pris og kvalitet. Sådan er det også i 2016 hvor man efter lidt problemer med meldug i forsommeren havde en nærmest sorgløs vækstsæson og endte med at høste nærmest perfekte druer i rigelige mængder.
Alle stilke fjernes, når druerne ankommer til Les Chais og bliver fulgt af en manuel sortering inden knusningen og gæringen i den imponerende forsamling af 24 koniske træfade, 10 rustfri ståltanke og 7 cementtanke, der i størrelse varierer 10.000-18.000 liter. Den frugt der ventes at blive til Le Grand Vin gærer primært i de gamle store træfade og modner efterfølgende 12 måneder på 225 liters barrique. Herefter sammenstikkes den endelige vin i de gamle træfade og får herefter lov til at samle sig i mindst 4 måneder inden den klares og tappes uden filtrering.
En charmerende, delikat og samtidig kraftfuld Medoc, som ligefrem oser af klasse og leverer alle de noter af modne solbær, violer, nelliker og tobak, som man kan forvente fra en fint fadlagret Cabernet domineret Bordeaux. Meget lovende og med markante smidige tanniner, som skaber en flot finish og lige nu fordrer, at vinen dekanteres inden serveringen. Flot nu. Givet endnu bedre om bare 2-3 år. Imponerende, især når man tænker på, at produktionen runder 400.000 flasker.
I Bordeaux er det ikke usædvanligt at de røde vine serveres svale sammen med fisk og skaldyr. Prøv den for eksempel sammen med braiseret lammeskank som serveres i sin egen reducerede sky sammen med sauterede blå- og venusmuslinger. citron croutoner og persille aïoli.