Ungarn er et stort vinland med en stolt tradition - ikke mindst omkring de imponerende søde Tokaji-vine. Dog er det vigtigt at udforske Ungarns øvrige vine, der tæller elegante røde, friske hvide og et væld at andre typer.
I denne kasse finder du 6 forskellige vine fra Ungarn. De 3 tørre hvidvine kommer fra producenten Somlói Vándor i Balaton-regionen. De 2 rødvine, der er meget forskellige i deres hhv. lyse og mørke udtryk, kommer fra producenten Heimann & Fiai i Pannon Borrégó. Der er naturligvis også blevet plads til en sød vin fra Tokaji fra Château Pajzos.
Note: De hvide og røde vine kommer med et diskret naturvins-præg, da der er tale om producenter, der arbejder med såkaldt lav intervention.
Denne smagekasse indeholder: