| |||||||||||||||||||||||||||||||||
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Mens fronterne trækker op, og vejrguderne kæmper en drabelig kamp for at bringe temperaturen og luftfugtigheden tilbage til dansk normalstandard, har holdet nede på Toldboden dækket et festligt bord til dem, som ønsker at begive sig ud i et moderat blandingsmisbrug, nu mens der er omslag i vejret. Det handler om inspiration til dejlige sommeraperitifs "before dinner". Og det handler om inspiration til cocktails "after dinner", når det engang er blevet tid til at slå mave på den pacifistiske måde, mens mørket sænker sig, og vejrguderne rumler videre derude.
Helt klassisk og stilfærdigt kunne det handle om at give den mousserende vin lidt farve og lidt krydderi.
For eksempel i form af en Pousse Rapière, som er en likør fra Gascogne baseret på Armagnac og hemmelige krydderier, der tilsættes den lokale mousserende Vin Sauvage, Crémant d'Alsace eller hvis det skal være fint og dyrt - Champagne. Du kan se René Lassus fra Château de Monluc på festlig vis mikse denne drink på den helt rigtige måde her: Pousse Rapière
Renés cocktail er inspireret af den aperitif, som den gode borgmester i Dijon, Félix Kir, opfandt, fordi han fandt den simple Bourgogne Aligoté for spids og derfor dulmede syren med et skvæt Crème de Cassis. Ideen viste sig på smukkeste vis at være bæredygtig, og i dag har Kir familien vokset sig stor og indflydelsesrig. Hvis du erstatter hvidvinen med Champagne, får du en Kir Royal. Synes du, at Champagne er lige i overkanten og vælger crémant i stedet, hedder den boblende drink Kir Pétillant. Bruger du rødvin, kaldes løsningen Kir Cardinal, og hvis du får lyst til at bruge cider i stedet for vin, hedder barnet Kir Normand, hvis du da ikke også tilsætter et skvæt Calvados, for så står du pludselig med en Cidre Royal i glasset!
Liqueur Pousse Rapière 24% - Domaine de Monluc 164,00 kr.
Crème de Cassis "Hautes Côtes de Nuits" 18% 2009 - Trenel 124,00 kr.
Vin Sauvage NV - Domaine de Monluc 88,00 kr.
Crémant de Bourgogne NV - Duboeuf 108,00 kr.
Champagne "Falsled Kro" Brut - Locret-Lachaud, NV 195,00 kr.
Calvados Réserve 42 % - Comte de Lauriston 242,00 kr.
På Toldboden og i Webshoppen har vi alt det, du skal bruge til at blande dine sommeraperitifs - både de her nævnte, og alle de andre der på fristende vis leger med kombinationer af forskellige slags spiritus og friske sommerfrugter.
Og skal det være helt uden spiritus, så har vi lige nu tilbud på de store flasker fra vores britiske og økologiske leverandør af saftevand og limonade:
Luscombe 740 ml. flere varianter - Køb 3 flasker for 102,00 kr. - du sparer 15 %.
Den lille menu:
Røget laks med salat og rygeost
Stegt bavettesteak med risotto
Chokolademousse med tranebær
Den lidt større menu:
Ceviche af torsk med ærter og citrongelé
Grillet entrecôte med kantarelsmør og grøntsagssauté
Udvalg af oste med tilbehør
Solbær panna cotta med lakrids
Tapas til to:
Ceviche af torsk med friséesalat
Potage Vichyssoise (kold kartoffelsuppe) med rugbrødscroutons
Røget kyllingesalat med svampe
Stegt okse carpaccio med løgkompot
Honningskinke fra Herrmannsdorfer med mayonnaise med sennep & honning
Taleggio med stikkelsbærkompot
Vi anbefaler en flaske Pigmentum Malbec Rosé 2009 - Vin de Pays du Lot til ugens tapas. Vi sælger vinen for 59,00 kr. men husk, at du kan spare 10 %, hvis du køber tapaspose og vin sammen, og at du naturligvis kan smage vinen her på Toldboden.
Der er altid mange meninger om vinen i glasset, og om hvilke vine vi skal foretrække fremfor andre. I Løgismose tilbyder vi over 2000 forskellige muligheder, og kigger vi ud over vores egen næsetip, kan vi blive valgt fra til fordel for mere end 250.000 andre muligheder på det danske marked.
Det kan være svært at orientere sig, og hvis du ikke bare vil fortsætte med de etiketter, du allerede er blevet glad for, så handler det om at orientere sig og om at finde nogle kilder, du har tillid til. Og for vinproducenterne og vinhandlerne handler det om at skabe opmærksom om netop deres vine for at trække nye glade kunder ind i butikken.
Producenterne sender deres vine til test på de store smagninger, som afvikles rundt omkring i hele verden. Her dyster vinene i forskellige kategorier om dommernes gunst og med lidt held, slipper de væk med en bronze-, sølv- eller guldmedalje eller nogle diplomer og trofæer, som er endnu mere værdifulde. Smagningerne konkurrerer mod hinanden om at blive de største og mest betydningsfulde, og efterhånden involverer de største af slagsen op mod 10.000 forskellige vine og holder hundredevis af mennesker beskæftigede.
Parallelt med de store smagninger udkommer der hvert år tykke nationale og internationale guider, som giver os deres bud på, hvad der er op og ned i vinens verden lige nu, og ofte har det "kostet" et så stort administrativt apparat at stable guiderne på benene, at et månedsmagasin og en webportal fulgte med, når de nu var i gang.
Herhjemme holder vi os ikke tilbage, og siden Jørgen Mønster tilbage i begyndelsen af 90'erne "opfandt" den danske variant af vintesten, har det været muligt for de danske importører at få deres vine vurderet en halv snes steder om ugen.
Vi har ladet os overtale til at deltage i denne spøg, og i den kommende tid vil Jørgen Mønster få tilsendt et par flasker til vurdering. Vi har valgt at lægge ud med vores spanske Verdejo K Naia Blanc 2009 fra Bodegas Naia, som vi selv er en lille smule forelskede i. Hvis du vil se, hvordan det går, kan du fra lørdag morgen klikke her: Politikens Vintest. Og hvis det går, som vi håber, skal vi nok bringe det glade budskab her i nyhedsbrevet.